Do večje produktivnosti le s stalnim vlaganjem v vse kadre
V Laškem je 19. in 20. maja 2022 potekala dvodnevna konferenca Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije z naslovom »Znanje. Priložnosti. Razvoj. Z vseživljenjskim učenjem spreminjamo prihodnost.«. Ob zaključevanju evropske finančne perspektive 2014–2020 se končujejo tudi programi sklada s področja razvoja kadrov. Konferenca je naslovila in z različnih zornih kotov osvetlila izzive, ki nas v prihodnje še čakajo na področju razvoja kadrov, ob tem pa so bile predstavljene tudi dobre prakse podjetij. Predstavljeni so bili dosežki evropskih programov, v katere je sklad vključil več kot 125.000 ljudi in s katerimi prispeva k uspešnemu razvoju za gospodarski in družbeni uspeh, ter druge dejavnosti sklada. Prvi dan je konferenco spremljalo več kot 200 udeležencev, drugi dan pa blizu 100.
Četrtek, 19. maj 2022: DAN IZKUŠENJ: "Naj dobre prakse postanejo zgled."
Uvodoma je udeležence nagovorila direktorica sklada mag. Barbara Leder, ki je poudarila, da napredek družbe in hiter razvoj gospodarskega, tehnološkega in delovnega okolja terjata nenehno prilagajanje, poglabljanje, nadgrajevanje znanja in kompetenc zaposlenih: »Danes se zaposleni srečujejo s številnimi kariernimi spremembami, zato je še toliko pomembneje, da se jim skladno s potrebami na trgu dela zagotovijo nadgradnja znanja, ustrezna usposobljenost oziroma krepitev kompetenc.« Na konferenci so bile še posebej izpostavljene aktivnosti sklada, ki podpirajo razvoj človeških virov za večjo zaposljivost, vseživljenjsko učenje in konkurenčnost ter spodbujajo prenos znanja.
Sledil je pogled na razvoj kadrov s kadrovsko strokovnjakinjo Alenko Planinc Rozman, ki je udeležence spodbudila k razmisleku o tem, kaj je najbolj pomembno pri načrtovanju razvoja kadrov in kako v podjetjih in organizacijah merijo učinke pridobljenega znanja. Pomembni so zaveza vodstva za usmerjenost v razvoj kadrov in načrtovanje ter izvajanje procesa, pa tudi merjenje končnih učinkov.
Sledila je okrogla miza »Za vsakim uspešnim razvojem stojita dobra vizija in udejanjanje idej.«.Mag. Barbara Leder, direktorica Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije, Gorazd Jenko iz Službe vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, dr. Peter Wostner z Urada RS za makroekonomske analize in razvoj, Aleksandra Peharda, direktorica programa Laboratorij, podjetje MIKRO+POLO, d. o. o., dr. Dean Besednjak, namestnik direktorja podjetja KRONOTERM, d. o. o., ter Alenka Planinc Rozman, Planinca, d. o. o., so predstavili svoj pogled na učinke, ki so jih prinesli programa sklada, izvedeni v obdobju 2014–2020. Razpravi z gosti okrogle mize o tem, kakšni izzivi in priložnosti nas čakajo na področju razvoja kadrov v prihodnje, in vprašanjem udeležencev je bila namenjena debela ura programa.
Gostje okrogle mize so bili enotnega mnenja, da je vlaganje v dodatno izobraževanje kadra danes ključno, če želimo konkurirati tako na globalni ravni kot v luči vedno bolj poudarjenega demografskega upada v Sloveniji. Poudarili so tudi pomen zavedanja in nujnost ravnanja v smeri doseganja sprememb v miselnosti in namenjanja več sredstev v vlaganje v dodatno izobraževanje kadrov. V nasprotnem primeru bomo le še bolj zaostajali za državami, kot so Finska, Danska, Švedska in Belgija, ki so vodilne na tem področju.
Okroglo mizo je zaključila ga. Planinc Rozman, ki je povzela ključne misli, da smo vsi odgovorni, od starša prek vzgoje otrok pa vse do države, vsi si kot v štafeti pomagamo, da dosežemo cilj, potrebna pa je tudi kontinuiteta delovanja programov in vlaganja v kadre.
Dosežki skladovih programov za razvoj kadrov skozi dobre zgodbe
Konferenca se je nadaljevala s primeri dobrih praks programov, ki so se in se nekateri še izvajajo na skladu.
Sklad program Povezava sistema poklicnega in strokovnega izobraževanja s potrebami trga dela (PUD) izvaja z objavo javnih razpisov, s katerimi spodbuja vključevanje delodajalcev v izvajanje praktičnega usposabljanja z delom na ustrezno opremljenih učnih mestih za dijake, vajence, ter študente višjih strokovnih šol. Vlagatelji na razpis so šole in zbornice, sredstva pa so namenjena povračilu dela stroškov mentorjev dijakom in študentom, ki nastanejo pri izvajanju delovne prakse.
Program Spodbujanje vključevanja oseb, ki so pred izgubo zaposlitve, oziroma oseb, katerih zaposlitev je ogrožena, v ukrepe na trgu dela(SPIN) se osredotoča na motivacijo in pripravo ter izvedbo usposabljanj, ki bodo zaposlenim pred izgubo zaposlitve pomagala pri uspešnem vključevanju v programe in projekte aktivne politike zaposlovanja ter jim tako olajšala prehod v novo zaposlitev. Sklad je na javnem razpisu izbral dve projektni partnerstvi, ki izvajata aktivnosti razvoja kariere in razvoja kompetenc za vključene osebe (eno za Vzhodno kohezijsko regijo ter eno za Zahodno kohezijsko regijo). Partnerstvi sodelujeta s podjetji oziroma potencialnimi delodajalci, sindikati, zavodi za zaposlovanje in ugotavljata potrebe po novih kadrih in znanjih, ki lahko povečajo zaposljivost vključenih oseb. Vse aktivnosti, ki jih izvajata projektni partnerstvi, so za udeležence brezplačne.
Program Celovita podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile (ASI) je namenjen podaljševanju delovne aktivnosti starejših zaposlenih (starejših od 45 let) s krepitvijo njihovih kompetenc, odpravi stereotipov o starejših zaposlenih in opolnomočenju delodajalcev za upravljanje s starajočo se delovno silo v družbi, ki se neizbežno stara. Program je usmerjen v izpopolnjevanje in nadgrajevanje delovnih zmožnosti starejših zaposlenih, s čimer prispeva k doseganju višje stopnje delovne aktivnosti starejših v Sloveniji. Z izvajanjem programa se zvišuje raven ozaveščenosti delodajalcev in delavcev o negativnih demografskih trendih in potrebnih prilagoditvah nanje, krepi se kompetence starejših zaposlenih in delodajalcem zagotavlja podporo za učinkovito upravljanje s starajočo se delovno silo (tako finančno kot vsebinsko).
Program Kompetenčni centri za razvoj kadrov (KOC) omogoča pridobivanje in kroženje znanja zaposlenih v partnerskih organizacijah, spodbuja sodelovanje pri razvoju kadrov ter prenos dobrih praks in promocijo posameznih gospodarskih panog. Z analizo stanja in izgradnjo panožnega modela potrebnih kompetenc ter izvedbo izobraževanj in usposabljanj se je zaposlenim omogočilo pridobivanje novih znanj, veščin in kompetenc za večjo konkurenčnost podjetij in panoge na trgu. V okviru izvedbe programa se izvaja še podaktivnost Kompetentna Slovenija, kjer sklad organizira in izvaja brezplačna usposabljanja ter delavnice, ki so namenjeni razvoju kompetenc zaposlenih v Sloveniji.
Druge priložnosti sklada
Sledila je predstavitev štipendij in področja spodbujanja zaposlovanja invalidov, ki sodita pod okrilje sklada.